Laborant ve Veteriner Sağlık Bölümü Hakkında

TANIM

Evcil ve çiftlik hayvanlarının sağlıklarının korunması, beslenmesi, yetiştirilmesi ve hayvan ıslah çalışmalarında görev alacak teknik bilgi ve beceriye sahip kişidir.

GÖREVLER

Veteriner hekim kontrolünde koruyucu aşı uygulaması yapar. Hayvanların klinik muayenesinde veteriner hekime yardımcı olur. Hayvanlara bakım ve pansuman yapar. Cerrahi operasyonlarda veteriner hekime yardımcı olur. Hayvan hastalıkları ile mücadelede görev alır. Gıda işletmelerinde sorumlu yönetici olarak görev yapar. Hayvanlara işaretleme yapar ve bunların kayıtlarını tutar. Mesleki gelişime ilişkin faaliyetleri yürütür. Bağlı bulunduğu bölgelerde veteriner hekim kontrolünde hastalık taramaları yapar.
•Hastalık çıkan yerlerde sağlık tedbirleri alır. •Hasta hayvanların ayrılmasını(tecrit edilmesini) ve buna ilişkin bürokratik işlemleri yürütür. Hayvan ıslahında (tabi ve yapay tohumlamada) görev yapar.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Laborant ve Veteriner Sağlık Teknikeri olmak isteyenlerin;

Hayvanları seven ve biyolojiye ilgi duyan. İş disiplini ve iş güvenliğine dikkat eden. Hijyen kurallarına dikkat eden. İletişim yeteneği olan. Dikkatli, sabırlı ve düzenli olan. Ekip çalışmasına uyum sağlayabilen.Açık ve kapalı ortamlarda çalışabilen. Köy hayatına, her türlü doğa ve iklim şartlarına uyum sağlayabilen. Göz ve el koordinasyonunu sağlayabilen. Yaşam boyu öğrenme isteği olan. Mesleki eğitim almış kişiler olması gerekir.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi aşağıdaki üniversitelere bağlı Meslek Yüksek Okulu
Sağlık Programları Bölümü bünyesinde Laborant ve Veteriner Sağlık programlarında verilmektedir.Atatürk Üniversitesine, HORASAN Hınıs ve Narman Meslek Yüksek Okulu,
· -Süleyman Demirel Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu,
· -Açıköğretim Fakültesi Laborant ve Veteriner Sağlık Hizmetleri önlisans bölümünde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

– Lise veya dengi okul mezunu olmak
– ÖSYM tarafından yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) girmek ve 2 yıllık meslek yüksek okulunun “Laborant ve Veteriner Sağlık ” programını tercih ederek yeterli “YGS-2” puanı almak gerekmektedir. (A.Ö.F, Programı için herhangi bir YGS puan türünden barajı geçmek yeterlidir.)
– Meslek Liselerinin, Ebelik, Ebelik-Hemşirelik, Hasta ve Yaşlı Hizmetleri
Hemşirelik, Laborant, Laboratuar, Laboratuvar Hizmetleri, Laboratuvar, Teknisyenliği, Sağlık, Sağlık Memurluğu Veteriner-Laboratuvar, Hayvan Sağlığı, Laborant, Veteriner Sağlık, Veteriner Sağlık Teknisyenliği Veteriner-Laboratuvar, mezun olanlar ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler.
Ortaöğretim Başarı Puanları, okul türleri, Mesleki ve Teknik Eğitim Bölge’leri (METEB)’leri ve mezuniyet yılları dikkate alınarak kontenjan dahilinde yerleştirilebilirler.

Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise ÖSYM tarafından yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavına (YGS) girmeleri ve yeterli “YGS-2“ puanı almaları halinde sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara istedikleri takdirde yerleştirilebileceklerdir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır. Her yıl iki dönemdir. Her dönemde 14 hafta eğitim verilir.
Eğitim süresince,
Bilgisayar, Matematik, Biyoloji, Anatomi, Fizyoloji, Biyokimya Mikrobiyoloji, Genetik, Genel Hayvan Sağlığı ve Hijyen, Farmakoloji, Genel Parazitoloji, Hastalıklar ve Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği ve Hastalıkları, Arı Yetiştiriciliği ve Hastalıkları, Gıda Hijyeni ve Halk Sağlığı, Et İşletme Teknolojisi, Sığır Hastalıkları, Hayvan Barınakları, Yemler Bilgisi ve Hijyen, Hayvan Besleme, Operasyon Öncesi ve Sonrası Bakım, Koyun Yetiştiriciliği gibi meslek dersleri verilmektedir.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN BELGE-DİPLOMA VE UNVAN

Eğitimini başarı ile tamamlayanlara Laborant ve Veteriner Sağlık önlisans diploması ile Laborant ve Veteriner Sağlık Teknikeri unvanı verilir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Veteriner Hekimin olmadığı yerde, hayvan sağlığı konusunda özellikle koruyucu hekimlik alanında çalışabilirler. Veteriner hekimle ve ziraat mühendisi ile hayvan sağlığı, yetiştiriciliği, üretim ve ıslahında çalışırlar. Tarım İl Müdürlükleri, Belediyeler, Mezbahalar, Et Balık Kurumu, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü bünyesindeki kuruluşlarda. Özel hayvan kliniklerinde ve danışmanlık kurumlarında istihdam edilirler. Kendileri özel hayvan çiftliği kurabilirler.

EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ

EĞİTİM SÜRESİNCE

– 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu kapsamına alındığında işletmelerde beceri eğitimi gören öğrencilere, işletmelerdeki bu eğitimleri süresince asgari ücretin % 30’u oranında işletmelerce ücret ödenebilir.

-İşletmede beceri eğitimi süresince öğrenciler 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu gereği meslek hastalıklarına karşı sigorta ettirilirler

EĞİTİM SONRASI

– Eğitim sonrası Tarım Bakanlığında işe başlayanlar, asgari ücretin iki katı kadar ücret alırlar. Ayrıca yaptıkları aşı ve tohumlamadan yasal olarak ek bir ücret alırlar.
– Özel kuruluşlarda işe yeni başlayanlar asgari ücret tutarında, tecrübeli elemanlar ise asgari ücretin 2-3 katı gelir elde ederler.

MESLEKTE İLERLEME

– İdari kadrolara yükselebilirler,
– Laborant ve Veteriner Sağlık programını bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları takdirde Veterinerlik lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

BENZER MESLEKLER

· Veteriner Hekim.
· -Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Teknikeri
· -Besicilik Teknikeri
· -Kanatlı Hayvan Teknikeri
· -Et Teknolojisi Teknikeri
· -Arı ve İpekböceği Yetiştiriciliği Teknikeri.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s